15.jpg

Pro Ford Scorpio Club dodal: Peterson

Před rokem jsem pořídil el. sedačky s pamětí, ale jelikož jsem nevěděl jak je zapojit a ani na fóru mi nikdo neporadil, tak jsem používal sedačky bez paměti.

Nedávno jsem paměti konečně zapojil, tak bych se rád podělil o poznatky ze zapojení, kdyby chtěl někdo další svého škopíka takto vylepšit.

Ještě je třeba podotknout, že úprava se vztahuje na verzi Ghia, kde už jsou všechny potřebné rozvody drátů předchystané, proto je úprava velmi jednoduchá.

Co bude potřeba: el. svazek řidičových dveří, dveřní přihrádka se spínačem ovládání pamětí, konektor k řidičově sedačce s dráty. Celé zapojení je docela snadné. Stačí vyměnit elektriku z řidičových dveří, jde to vcelku jednoduše - nejhorší je dostat se ke konektoru zámku. Potom prohodit přihrádku ve dveřích a zapojit spínač s tlačítky na paměti. Samotná sedačka je ovládána třemi dráty, které je nejjednodušší napojit v levém sloupku dole, kde je rozvodná krabička. Fialovo-oranžový drát od sedačky na fialovo-černý, modro-oranžový na modrý a šedo-bílý na šedý. Trochu jsem to zdokumentoval, ne moc dobře ale pro pochopení rozmístění drátů to stačí. No a to je vše, zapojení pamětí je hotové!

Když už jsem měl rozdělané dveře, tak jsem si zapojil i lampičky ve dveřích. Vespod dveří jsem neměl otvory a vyřezávat otvory pro originální lampičky se mi nechtělo, tak jsem jenom navrtal otvor pro diodu. Zatím jenom s malým rozptylem, ale kdyby se mi podařilo sehnat v té velikosti s větším rozptylem, nemělo by to chybu.

No a nakonec když už máme sedačky s pamětma, bylo by škoda nechat původní zrcátka. Takže ještě vyměníme motorky v zrcátkách za ty s pamětí. U řidiče stačí pouze zapojit do konektoru ve dveřích druhý černý konektor od zrcátka, který nám přibyl, ale u spolujezdce zatím chybí zásuvka. Takže buď vyměníme celou elektriku i ve spolujezdcových dveřích, nebo stačí dozapojit černou zásuvku do konektoru, který je zapojen do dveřní jednotky, viz. foto.

No a máme vše hotové. Zrcátka i řidičova sedačka se nastavují podle toho, jaké zmáčkneme číslo na tlačítku, přesně tak, jak to má být. Při zařazení zpátečky se pravé zrcátko sklopí trochu dolů. Jistě stojí za zajímavost, že nebylo třeba ani měnit jednotky ve dveřích.

No a pokud někdo dočetl až sem, tak gratuluji!

Poznámka:
Obr.1 a 2: Zapojení drátů od sedačky do rozvodny ve sloupku
Obr.3: Konektor spolujezdec jednotka