28.jpg

Protože jsem dříve byl členem realizačního týmu brněnského Fordever Clubu, jezdím se podívat na jejich srazy na parkovišti před autocentrem Ford CARent. V září 2001 jsme se domluvili s bratry Šumanovými, že se tam sejdeme se svými miláčky, a tak před CARentem stála 3 SCORPIA a 3 jejich nadšení majitelé.


 

 

1. sraz Ford SCORPIO Clubu CZ začal dle propozic v sobotu 18. 5. 2002. Jako první se na parkovišti u autocentra Ford CARent objevil kulatý Ford Pepy a Lukáše Horákových. Pak už se začala s troubením množit SCORPIA ze všech světových stran. Kolem jedné hodiny již stálo na parkovišti 12 napucovaných limuzín. Kapoty se otevřely a motory vykoukly na slunce. Jediný kombík 2.5 TD, který se objevil jen na chvíli, s námi do Blanska nepokračoval a nezúčastnil se ani hlasování.

Ve tři hodiny odpoledne jsme odjeli od CARentu směrem na brněnskou přehradu. Díky precizně připravené trase Petra Šumana proběhl přesun naprosto bez problémů. Všichni účastníci byli disciplinovaní, žádné předjíždění a předvádění. Poprvé v životě jsem ze zadní pozice obdivoval kolonu nádherně vyleštěných velkých Fordů, která jako had valila po dálnici D1 směrem na západ. Kamarád, který naši kolonu náhodou zahlédl na dálnici, mi volal, že se nejdříve domníval, že jede nějaká vládní delegace, což je opravdu hezká poklona. Na přehradě jsme po menším zdržení (přeplněné parkoviště) zaparkovali u bývalého letadla a vrhli se na loď. Mířili jsme do přístaviště Rokle.

Slunce pražilo a tak jsme po chvíli vystoupili z přeplněné lodi a procházkou se vrátili ke svým vozům. Natočili jsme mašiny a vydali se k cíli sobotní trasy - do Blanska. Ve vesnicích vybíhali lidé z vrat a mávali na naši kolonu, která majestátně plula kopečkovitou krajinou přes Veverskou Bitýšku a Kuřim. V Blansku jsme se ubytovali v hotelu Morava a chystali se na společný večer. Po výborné večeři se vyhlašovaly výsledky soutěží. Cenu TOP SEDAN a soudek pivečka z Černí Hory získal Pepa Horák se svým kulatým fialovým krasavcem. Cena TOP HATCHBACK a soudek putoval do Ostravy a odvezl si ho Mirek Juroška, jehož černý hatchback Ghia nás všechny dostal. Cenu pro nejvzdálenějšího účastníka vyhrál o cca 20 km opět Pepa Horák z obce Odolena Voda severně od Prahy - v poličce bude mít jistě na čestném místě postavený keramický pohár s motivem Blanska. Za precizní přípravu trasy prvního dne si speciální cenu odnesl Petr Šuman z Brna (soudek černohorské desítky). Vítězný návrh loga klubu od Petra Drážníka byl oceněn knížkou o Blansku.

Jelikož všichni byli totálně nažhavení a nadšení, založili jsme bez dlouhých cavyků náš FORD SCORPIO CLUB CZ. Zakládací listinu podepsalo celkem 11 forďáků: Jan Balšánek, Pavel Hampl, Lukáš Horák, Josef Horák, Jiří Juroška, Miroslav Juroška, Jiří Pick, Pavel Škorpa, Petr Šuman, Ctibor Tomášů a David Varner. Zvedli jsme modré logo klubu a pořádně jsme zařvali, aby to stálo za to. Máme přece klub! Nálada byla skvělá a všichni se bavili. Potom jsme si rozdali pamětní listy ze srazu, dárky od sponzorů a nálepky za okna našich čtyřkolových krasavců. Kolem jedenácté se forďáci začali vytrácet na pokoje a vydrželi jen ostravaci, kteří si ještě v noci museli jezdit výtahem pro zásoby piva na noční pařbu...

Sešli jsme se v 9 hodin u snídaně, zatímco naše fordíky ještě podřimovaly na parkovišti u hotelu. To nejlepší bylo teprve před námi... Nejprve jsme se zajeli podívat na blanenský zámek, kde největší ohlas sklidila kachna-matka s hejnem dětí-kachňat v zámeckém parku. Na náměstí jsme chvíli odpočali na parkovišti plném fordů (vešli jsme se tak akorát). Já jsem si zkoušel mávání vlajkou a většina účastníků se občerstvovala výbornou chmelovou limonádou (to není vtip) značky GRENA z pivovaru Černá Hora.

A pak už jsme vyrazili do Moravského krasu. Ostraváci přišli s výborným nápadem na vlajku vlající z prvního auta v koloně a moje maličkost navrhovala po zkušenostech z akcí Fordever clubu provětrání našich klaksonů. A tak se jelo - hned v Blansku zavlál ze šíbru vedoucího vozu velký bílomodrý prapor s oválem Ford a klaksony se neskutečně rozeřvaly! Ještě teď mi běhá mráz po zádech z toho pocitu, kdy se kolona deseti majestátních vozů valila přes Lažánky, Jedovnice a Vilémovice až do Ostrova u Macochy, kde jsme zaparkovali u jeskyně Balcarky. Cyklisté, řidiči i chodci mávali, okna se otvírala. Byla to nádhera! Na parkovišti před Balcarkou bylo toho dne opravdu PŘEFORDOVÁNO!

V jeskyni jsme si vyslechli výklad, který byl spíše zpívanou árií (omlouvám se všem, nemohl jsem výběr průvodce nijak ovlivnit) a po hodině jsme se opět vynořili na opačné straně kopce na denní světlo. Na zvolání "kontakt!" se kolona znovu rozezněla zvukem výkonných výbušných motorů a vydala se za řevu klaksonů na Macochu. Tam jsme obsadili třetinu parkoviště a šli se podívat do té velké díry. Horní můstek byl jednu chvíli úplně zaplněný forďáky...

Potom se kolona fordek vydala do Blanska. Projeli jsme město a troubili tak silně, že Mirek z Ostravy na svém oceněném pětidveřovém krasavci odvařil oba klaksony. Zasloužil by cenu za nejlepšího houkače... Potom houkal aspoň pusou: "Hůůůů hůůůůů". Tomu říkám nadšenec a forďák každým coulem! Byla to hezká jízda a město Blansko, které nás sponzorovalo, aspoň na naši jízdu hned tak nezapomene...

Po návratu na hotel jsme se posilnili obědem a posádky se pomalu začaly loučit. Byla neděle po obědě a první sraz Ford SCORPIO Clubu CZ byl u konce. Děkujeme všem sponzorům našeho srazu, díky jejichž laskavému přispění jsme si mohli nadělit tak skvělé ceny: Pivovaru Černá Hora, Autocentru Ford CARent Brno, hotelu Morava, firmě Keramika Jiří Formánek, městu Blansku, společnosti Transcad a reklamní agentuře Coma.


 

Tentokrát jsme se už od pátku 6. 9. večer sjížděli postupně v autokempu "U letadla" nacházejícím se na Sečské přehradě u Chrudimi. Celkem se objevilo 15 nadšených posádek a jejich krasavci zaplnili zadní čast kempu. Bylo zde k vidění téměř vše ze světa SCORPIA: motory od 1.8 do 2.9i 24V, karoserie všech typů, modely 1985 až 1995, prostě skvělá podívaná. Sraz organizoval Petr Drážník.

V sobotu odpoledne jsme se vydali na nedaleký zámek Žleby. Byl fajn a ještě lepší byla jízda v koloně pod vlajkou Ford. V hospodě U Vavřince v Ronově jsme si dali pozdní oběd a vyrazili zpět do kempu.

Následovala živá diskuze o motorech, obcházení našich miláčků a nekonečné debaty o jejich výbavě, motorech a dalších serepatičkách. Pivo bylo jako křen a skvěle jsme se bavili.

Někteří spali v chatkách a jiní dle hesla "mám SCORPIO, tak na co chatku?" zaparkovali různě po kempu a spali přímo v autech. Za hospodou tiše spaly naše fordíky a vyrušilo je jen blikání blesku při nočním focení.

Ráno zbyl čas na vykoupání v Sečské přehradě, fotografování na místním parkovišti a už tu byla poslední jízda v koloně do nedaleké Chotěboře, kde jsme u místního zámku v restauraci náš druhý sraz ukončili. Už se všichni těšíme na jarní sraz v Blansku...